Co to jest pamięć ram? Do czego służy?

Pamięć RAM to przestrzeń operacyjna, która służy do gromadzenia informacji o działających na dany moment procesach w komputerze. Skrót RAM to skrót od – random-access memory, czyli pamięć podręczna o swobodnym dostępie. Ta część komputera odpowiada za przechowywanie danych na bieżąco podczas korzystania z komputera. Co więcej, od RAMu zależy płynność i prędkość pracy komputera. RAM jest częścią komputerów stacjonarnych. RAM do laptopa też jest potrzebny. Ilość pamięci RAM, którą potrzebujesz by komfortowo korzystać z urządzenia, zależy od wielu czynników.  Chodzi o to, że im bardziej wymagające programy i im więcej procesów jest uruchomionych, tym większe zasoby pamięci będą potrzebne do zachowania ciągłej pracy.

pamieć ram

Zapotrzebowanie komputera na pamięć podręczną jest zawsze ogromne. Obecnie standardem w nowych komputerach jest 4096 MB, czyli 4 GB pamięci RAM. Trzeba pamiętać, że im więcej tym lepiej. Ile w ogóle RAM-u potrzebujesz, aby można było spokojnie pograć w gierki? To zależy od tego, w co chcesz grać. Te bardziej klasyczne tytuły wymagają nie więcej niż 4 GB RAM-u. Jeżeli jednak chcesz popykać w najnowsze gry, absolutnym minimum będzie 8 GB. By cieszyć się ustawieniami na ULTRA, konieczne będzie ram DDR4 16GB. 32 GB RAMu to już temat dla osób które chcą produkować np. Filmy. Nie można zapominać o programowaniu i jego wymaganiach na RAM. Nowe aplikacje do tworzenia kodu robią ogromne ilości obliczeń, więc za mało RAM-u może spowodować utratę płynności działania. Co gorsza, może wywołać błędy. Dlatego jeżeli chcemy zapewnić sobie odpowiedni komfort pracy to będzie potrzebne minimum 16GB RAMu. Ram do nowego laptopa to zwykle 4-8GB.

Jak to bywa ze sprzętem komputerowym, mamy ciągły rozwój technologii. Wyróżniamy zatem dwie najpopularniejsze teraz opcje:

DDR3 RAM– to powszechnie stosowana technologia. Osiągają pojemność do 16 GB i prędkość 800-2400 MT/s,

DDR4 RAM – to nowszy rodzaj pamięci. Od DDR3 różni się budową, dlatego nie pasuje do starszych modeli płyt głównych. Moduł RAM DDR4 to nawet 64 GB, a szybkość 1600-3200 MT/s.

DDR5 RAM– to najnowszy rodzaj pamięci. Jego planowane wprowadzenie na rynek będzie w 2020 roku. Jego prędkość to oszałamiające 5200 MT/s.

Co musisz jeszcze wiedzieć

Przypuśćmy, że składasz komputer PC. Sprawdź, jak musisz kupować i które parametry pamięci RAM mają największe znaczenie. Oto najważniejsze kryteria, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:

  • twoja płyta główna – weź pod uwagę jaki rodzaj pamięci możesz podłączyć oraz jaką pojemność pamięci RAM płyta jest w stanie wykorzystać.
  • pojemność RAM – im więcej tym lepiej.
  • CAS latency – czyli opóźnienie. Im mniej tym lepiej.
  • częstotliwość taktowania pamięci –od niego zależy wydajność sprzętu. Im więcej tym lepiej.

Cała ta wiedza wystarczy by wygrać pamięć podręczną dla siebie. My polecamy RAM DDR4 16gb jako opcja bardzo dobra i w sensownej cenie. Zapewni to wiele lat wydajnego użytkowania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *