Poradnik zakupowy: Wybieramy komputer dla gracza

Komputer dla graczy różni się od takie dla przeglądających media społecznościowe czy portali ze śmiesznymi obrazkami. Najważniejsza sprawa to wydajne podzespoły. Tutaj przyjrzymy się co składa się na komputer do gier.

Pokochasz ją za wnętrze

Zaczynając od tak błahych rzeczy jak odpowiednio mocny zasilacz, który nie znajduje się na czarnej liście. Serce komputera gracza nie stanowi procesor, który swoją drogą również musi mieć potężne parametry, aby sprostać wymaganiom sprzętowym najnowszych produkcji. Centrum uwagi graczy skupia się na karcie graficznej z istnym kombajnem do obliczania danych jakim jest GPU czyli procesor graficzny.

komputer dla gracza

To jak wydajny jest ten komponent świadczy fakt, że wiele maszyn do kopania kryptowalut używa mocy tego właśnie podzespołu z PC dla gracza. To w nim przetwarzane są bardzo skomplikowane obliczenia, które pozwalają wyświetlić grafikę w setce klatek na sekundę i ultra jakości. Na rynku mamy duopol modeli Geforce i Radeon. Generalna zasada mówi – im droższe tym lepsze. Weryfikuje to rynek i wiele benchmarków, czyli testów porównawczych. Czyli panuje zasada. Żeby wyjąć trzeba włożyć. Grafika na ultra wymaga znacznych inwestycji finansowych.

Podstawy komputera do gier

Nie sposób poruszyć tematu CPU, czyli centralnej jednostki przetwarzania. To on odpowiada, za koordynację wszystkiego co dzieje się na płycie głównej. To on przejmuję większośc pracy obliczeniowej w codziennych sytuacjach. Gdy jest za słaby, gry chodzą wolno, a wyświetlanie ładnej grafiki okazuje się niemożliwe.

PC dla gracza musi mieć wydajny procesor I tutaj panuje zasada – im więcej rdzeni i taktowania, tym lepiej. Trudno znaleźć teraz mniej niż czterordzeniowe procesory. Te najbardziej wydaje mają już osiem rdzeni.

Osiem to liczba gigabajtów RAMu, które są obecnie minimum do gier. Dużo RAMu w komputerze dla gracza to już 32GB, które przechowują pamięć i robią to wysokiej częstotliwości. Jeżeli masz czasem wrażenie, że twój komputer zwalnia, jego wydajność spada, a wyszukiwarka nie przeskakuje między stronami tak szybko jak to było, to zapewne masz za mało RAMu na to co potrzebujesz. Gdzieś komputer musi przechowywać podręczne dane, ale takie, które nie będą zapisywane na dysku. Stąd, im większa pamięć podręczna, tym szybciej wszystko chodzi.

Dodatki są ważne, ale bez dobrego spodu, nie ma dobrej pizzy

Płyta główna to miejsce gdzie spotykają się wszystkie elementu komputera do gier. Bardzo ważna jest kompatybilność płyty z komponentami. Jeżeli przeoczymy to składając samemu komputer do gier, może się okazać, że elementy po prostu do siebie nie pasują. Starsze płyty główne nie obsługują najnowszych technologii, więc trzeba mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru. Wszystko to trzeba zamknąć w ładnej obudowie oraz zapewnić odpowiednie chłodzenie. Mamy możliwość chłodzenia powietrzem za pomocą wentylatorów oraz chłodzenie cieczą.

Pierwsze jest standardowe i tańsze, ale drugie zapewnia maksymalną wydajność chłodzenia. To jak jest to ważne, przekonał się każdy, który grał na potężnym sprzęcie w upalny dzień. Komputer podczas ciężkiej pracy działa jak kaloryfer, wydzielając ogromną ilość ciepła. Dlatego trzeba go chronić przed przepaleniem się. Wiedząc to wszystko, już wiesz jak wybierać PC dla gracza. Procesor, karta graficzna, RAM, płyta główna i zasilacz. To podstawy, na których nie można oszczędzać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *