Co warto wiedzieć o dyskach m2?

Gdy myśli się o twardym dysku do PC, to na myśl zwykle przychodzi urządzanie z talerzami w środku. Te czasy powoli odchodzą do lamusa za sprawą dysków SSD. To nowoczesne rozwiązanie, które przyspiesza transfer danych z i do dysku przez to system operacyjny gwałtownie przyspiesza. Co warto wiedzieć o tych dyskach?

Nowa generacja szybkich dysków do komputera

dysk m2

Dyski SSD M2 to najwyższej klasy jednostki, które zapewniają szybką obsługę systemu operacyjnego. jednak decyzja o zakupie może okazać się sporym wyzwaniem dla nowych użytkowników. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik.

Złącze M2 do SSD pozwala zamontować w urządzeniu m.in. dysk twardy. Standard ten oferuje bardzo wysoką wydajność. To zasługa wykorzystania magistrali PCI Express na płycie głównej. W praktyce zwiększa szybkość pracy. Dlatego w starciu złączy – M.2 SSD vs mSATA, ten pierwszy wypada znacznie wydajniej.

Kolejnym złączem jest Mini PCI Express SSD. To miniaturowy interfejs przeznaczony dla urządzeń o małej pojemności. Znalazł zastosowanie między innymi na pokładzie laptopów. Natomiast standard HDD SSD mSATA to właśnie zmniejszony układ SATA dla dysków m2 laptopów.

Szczegóły robią różnicę

Dyski M2 i jego szybkość zależy od wielu bardzo istotnych czynników. Z pewnością warto zwrócić uwagę na ilość danych, które może zgromadzić. A to pozwoli użytkować satysfakcjonującą pojemność dysku M2. Jakość dysku twardego do PC zależy od prędkości odczytu oraz prędkości zapisu. Eksperci zwracają również uwagę na temperaturę pracy urządzenia, jego rozmiary, a także okres gwarancji. To ostatnie jest istotne, ponieważ znana jest powszechna awaryjność tych dysków, co może doprowadzić do bólu głowy. Utrata ważnych danych jst bolesna. Dlatego spotyka się połączenia dysków wolnych HDD i szybkimi dyskami M2. Dane są zapisywane na tym pierwszym, a system działa na tym drugim. To daje satysfakcjonującą synergię.

Dla każdego?

Zanim zakupisz dysk SSD, powinieneś sprawdzić, czy nośnik jest kompatybilny z protokołem PCIe oraz SATA. Część urządzeń współpracuje jedynie z PCIe. Warto podkreślić, że na rynku są adaptery, które pozwolą dostosować szybki dysk M2 do starszej płyty głównej. Specjalną kartę należy podłączyć do gniazda PCIe. Zwrócić szczególną uwagę na opis produktu i specyfikację techniczną dysku który kupujesz. Oto najważniejsze parametry:

  • Pojemność pamięci – klienci, którzy nie korzystają z ogromnych plików, mogą wybrać nośniki o mniejszej pojemności. Optymalnym rozwiązaniem dla komfortu pracy i rozrywki w przypadku laptopów wydaje się zasób 512 GB,
  • Prędkość odczytu i prędkość zapisu -satysfakcjonujące osiągi w tej materii to podstawowe elementy tej architektury. To charakteryzuje wysokiej klasy dysk SSD na PCIe.
  • TBW – określa, jaką wielkość plików można zapisać do momentu utraty gwarancji.
  • Temperatura pracy dysku – trzeba zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym zostanie utrzymana optymalna temperatura dysku twardego.

Wybór szybkiego dysku do komputera nie musi być trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *