Ranking najchętniej kupowanych procesorów

Urządzeniem, które pobiera dane z pamięci operacyjnej jest procesor komputera. Idealny procesor będzie miał inne parametry dla osoby, która dużo gra w gry, a inny będzie dla osoby, która używa komputera do pisania, lub jedynie przeglądania stron w internecie.

Czym kierować się przy wyborze procesora komputerowego?

Każdy komputer powinien być wyposażony w dobry procesor, jest to poniekąd podstawa wyposażenia, ponieważ to od procesora do laptopa, czy do komputera zależy sprawność działania sprzętu. Asortyment jest dość szeroki, ale należy przy wyborze pamiętać o kilku rzeczach, a mianowicie jest to gniazdo procesora, a innymi słowy, jest to gniazdo, które odpowiada za integrację procesora z płytą główną komputera.

Drugą istotną kwestią jest liczba rdzeni i wątków. O co chodzi? Otóż są to komponenty, które również odpowiadają za wydajność. I tak do pracy biurowej może wystarczyć procesor komputera o dwóch rdzeniach, a do prac projektowych, lub grafiki do gier, potrzebne będzie od 4-8 rdzeni. Następnie ważna jest kwestia częstotliwości taktowania. W uproszczeniu, częstotliwość taktowania ma bezpośredni wpływ na samą wydajność procesora, a więc szybkość wykonywania operacji w czasie sekundy np. 2 GHz oznacza 2 miliardy przełączeń na sekundę.

procesor amd

Ważny jest również współczynnik ciepła TDP, które jest generowane podczas pracy procesora. Im wyższy parametr TDP, tym skuteczniejsze musi być chłodzenie, a to również wyższe zapotrzebowanie na energię. Warto zwrócić uwagę również na pamięć podręczną. Jest to szybka pamięć znajdująca się w samym procesorze i to w niej przechowywane są najczęściej wykorzystywane dane. AMD oraz Intel bardzo często chwalą się coraz wyższymi wartościami pamięci podręcznej.

Które modele procesorów są polecane?

Jak powyżej wspomniano, najbardziej znane są procesory Intel oraz AMD. Z najbardziej polecanych są procesory Intel takie jak:

– Intel Core i5, który jest wydajnym procesorem o czterech rdzeniach. Posiada 6 MB pamięci.

– Intel Core i7, to podobnie wydajny procesor, który posiada z kolei 6 rdzeni i 12 wątków, oczywiście jego parametry sprawiają, że z tego układu może wiele wycisnąć.

Od Intela można łagodnie przejść do procesorów AMD Ryzen, najbardziej popularne są:

– AMD Ryzen 5 1600X, który jest wydajnym sześciordzeniowym układem z 16 MB pamięci podręcznej. Zegary tego procesora w trybie turbo sięgają nawet 4,0 GHz. Procesor ten jednakże nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

– AMD Radeon RX Vega 8. Podobnie jak inne procesory z tej serii, jest dobrym wyborem do gier w komputerach bez zewnętrznej karty graficznej.

 

Jaki procesor do gier?

Wciąż jednymi z najbardziej polecanych wśród procesorów do gier są procesory Intel. Są one bardzo wydaje i to główna ich zaleta. Procesor dla komputera gracza powinien posiadać odpowiednie parametry.

Aktualnie do gier wystarczą 4 rdzenie – powyżej tej wartość wzrost wydajność jest raczej niewielki, natomiast coraz częściej słyszy się, że ma to ulec zmianie, dlatego polecane są procesory co najmniej sześciordzeniowe. Jednym z takich procesorów jest Intel Core i5-8600K.

Większość desktopów do gier jest wyposażona w zewnętrzne karty graficzne. W takim wypadku najlepszym wyjściem będą procesory AMD Ryzen z grafiką Radeon Vega 8, który będzie wydajniejszy od zintegrowanych układów graficznych w procesorach Intel.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *