Jak wybrać dobry pendrive?

W dzisiejszych czasach wymagane jest od nas przenoszenie danych, lub wielu plików, a także różnych materiałów na większe odległości. Potrzebujemy tego, by nie nosić ze sobą wszędzie całego komputera, dyskietek, które niegdyś były na topie, lub płyt z danymi. Do tego aby nam w tym pomóc idealny jest pendrive. Jest to rodzaj przenośnego urządzenia, który zawiera pamięć, która nie znika. Pendrive łączy się z komputerem za pomocą kanału, lub bardziej fachowo za pomocą portu USB.

Czym jest pendrive?

Jest to przede wszystkim nośnik danych, który pozwala na przenoszenie danych oraz ich przechowywanie. Jego nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów PEN- długopis oraz DRIVE- napęd. Urządzenie to, choć małe, to jest różnorodne i nie potrzebuje żadnych dodatków, Samo w sobie jest wystarczające, by spełniać swoją rolę. Co ciekawe, dobry i szybki pendrive może pomieścić tyle danych ile może znaleźć się na kilkuset tradycyjnych dyskietkach.

pendrive usb 3.0

Jego główną funkcją jest pamięć zewnętrzna, ale niektóre pendrivy mogą być wyposażone w dyktafon, odtwarzacz MP3, a także apart cyfrowy. Pendrive świetnie sprawdzi się również jako prezent lub gadżet reklamowy. Jest bardzo praktyczny. Dodatkowo, warto wspomnieć, że to niewielkich rozmiarów urządzenie, wyposażone w pamięć flash i złącze USB. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to na chwilę obecną możemy wyróżnić przeróżne kształty, rozmiary obudów.

Jak odnaleźć pendrive’a, który spełni nasze oczekiwania?

Szukając pendriva dla siebie zastanawiamy się na co zwrócić szczególną uwagę. Otóż jest kilka rzeczy, którymi możemy kierować się przy wyborze dobrego, szybkiego pendriva. Przede wszystkim jest to pojemność, cena, szybkość transferu, a także materiał z jakiego jest wyprodukowany. To bardzo ważny aspekt, ponieważ te z tworzywa sztucznego nie są tak odporne, jak egzemplarze wyprodukowane w całości z metalu.

Niektórzy producenci proponują również pendrivy pokryte w całości gumą. Pełni to swego rodzaju otulinę, która chroni urządzenie przed uszkodzeniami podczas upadku itp. Ponad to, należy zwrócić uwagę na wtyczki USB. W tańszych modelach wykonuje się je z plastiku. Te plastikowe, to dobre rozwiązanie dla osób, które pendriva używają rzadko. Ponieważ tego rodzaju obudowy są mniej trwałe.

Pamięć pendriva jest kluczowa

W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju modele pendriva z pamięcią od 4GB, do 2 TB. Jednakże największą popularnością wśród użytkowników cieszą się pojemności 16, ale również pendrive 32GB. Dlaczego? Ponieważ taka ilość wystarcza do zgromadzenia tysięcy dokumentów, a także kilkaset zdjęć, a nawet kilka filmów. Jest to więc pamięć wystarczająca, by przenieść ważne pliki, ale również przyda się do codziennego użytkowania. Kolejną ważną rzeczą oprócz pamięci pendriva jest jego cena. Najtańsze nośniki to koszt około 20zł, a najdroższe to nawet ponad 5 000zł.

Cena uzależniona jest oczywiście od ilości dostępnej pamięci, a także od zaoferowanych przez producentów funkcji. Przy wyborze pendriva warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danych. Dużo słyszy się o kradzieżach, lecz wiele z tego typu urządzeń wyposażone jest w hasło, podwójne hasło, a niektóre jeszcze potrafią się same formatować, gdy ktoś kilka razy źle wpisze hasło. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli przenosimy ważne pliki, lub dane osobwe.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *